Strona: Otwarcie nowoczesnej pracowni Centrum Fizjoterapii i Sportu / Centrum Sportu Akademickiego - Politechnika Rzeszowska

Otwarcie nowoczesnej pracowni Centrum Fizjoterapii i Sportu

2020-01-22

W dniu 9 grudnia 2019 r. został oficjalnie przekazany przez wykonawcę budynek J po remoncie. Remont budynku J obejmował prace związane z dociepleniem budynku, wykonaniem nowej elewacji zewnętrznej, przebudową prawego skrzydła wraz z wejściem głównym oraz likwidacją wszelkich barier architektonicznych. Dzięki tym pracom powstały nowoczesne pracownie Centrum Fizjoterapii i Sportu (CFiS) - międzywydziałowej jednostki, którą powołano w 2017 r. w miejsce Studium Wychowania Fizycznego. CFiS przeniosło do wyremontowanego skrzydła gabinet usprawnienia ruchowego, miejsce, w którym realizowane są zajęcia dydaktyczne i fakultatywne dla studentów, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych formach wychowania fizycznego. Warto tu nadmienić, że tego typu alternatywne formy zajęć wychowania fizycznego w Politechnice Rzeszowskiej realizowane są już od 35 lat, a Politechnika Rzeszowska wprowadziła je, jako jedna z pierwszych w Polsce. Początkowo liczba studentów przebywających na długoterminowych zwolnieniach lekarskich i studentów z niepełnosprawnościami była niewielka, ale z roku na rok rosła. W ciągu ostatnich 10 lat  liczba studentów korzystających z tej formy zajęć wzrosła z 80 do 140 tylko w jednym semestrze. Pomieszczenie, mieszczące się w hali sportowej (Bud. Ł), które zaadaptowano pierwotnie na ten cel, stało się zbyt ciasne. Ta sytuacja wymusiła podjęcie działań zmierzających do poprawy warunków realizowanych tam zajęć. Powstał więc pomysł uruchomienia nowoczesnej pracowni fizjoterapii, w której realizowane byłyby równoważne zajęcia dydaktyczne z wychowania fizycznego.

Oprócz tego w tym samym skrzydle budynku J zostało zaplanowane uruchomienie pracowni biomechaniki i diagnostyki funkcjonalnej mieszczącej się w dotychczasowych piwnicach. Uruchomienie wyposażonych w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjno-pomiarowy pracowni CFiS stworzy dodatkowo możliwość realizacji zajęć praktycznych dla studentów kierunku inżynieria medyczna. Dodatkowo pozwoli na realizację działalności naukowej pracownikom CFiS, a także na rozszerzenie zakresu prac badawczo-rozwojowych (B+R) oferowanych przez Politechnikę Rzeszowską. Warto w tym miejscu podkreślić, iż wyposażenie tych pracowni w znacznym stopniu finansowane było z budżetu Województwa Podkarpackiego. Z tego samego dofinansowania zakupiono specjalny Lotniczy Przyrząd Gimnastyczny tzw. żyroskop, z którego korzystać będą studenci specjalności pilotaż w ramach zajęć z treningu kondycyjnego.

Więcej materiałów z wydarzenia można znaleźć pod poniższymi linkami

Politechnika Rzeszowska

Aktualności TVP 3 Rzeszów