Ćwiczenia realizowane w ramach alternatywnych form wychowania fizycznego w Pracowni usprawniania ruchowego CSA PRz
Ćwiczenia realizowane w Pracowni usprawniania ruchowego w ramach alternatywnych form wychowania fizycznego(AFWF) to indywidualna praca nauczyciela ze studentem, dostosowana do jego stanu zdrowia, sprawności funkcjonalnej, przebytego urazu, zalecenia lekarza prowadzącego, orzeczenia.
W ramach zajęć dydaktycznych z AFWF proponujemy studentom różnorodne formy ćwiczeń:
W razie potrzeby stosujemy ćwiczenia dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej: funkcjonalne, bierne, czynne, izometryczne, , trening propriocepcji, poizometryczną relaksację mięśni, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia dostosowane indywidualnie dla kobiet w ciąży lub w połogu.
Ćwiczenia ukierunkowane na profilaktykę lub korekcję istniejących dysfunkcji, zmierzające do poprawy stanu funkcjonalnego organizmu i poprawę jakości życia.
W ramach zajęć w Pracowni usprawniania ruchowego studenci uczestniczą np. również w ćwiczeniach ogólnorozwojowych, gdzie uczą się poprawnego wykonywania ćwiczeń wzmacniających, ukierunkowanych na poprawę siły poszczególnych grup mięśniowych, koordynacji pracy zespołów mięśniowych i korygowania błędów technicznych w trakcie ćwiczeń. W ćwiczeniach często wykorzystane są akcesoria treningowe np. gumy thera band, piłki, bandy.
Szczególną uwagę przykładamy do nauki poprawnego wykonywania ćwiczeń rozciągających- stretchingu.
W zależności od potrzeb wykorzystujemy metody: statyczną, dynamiczną, oraz powięziową opartą na anatomii czynnościowej i ruchach funkcjonalnych. W treningu mobilizującym wykorzystywane są też metody rolowania, automasażu z wykorzystaniem przyborów: rolerów, piłek do automasażu czy pasów do rozciągania. Ćwiczenia te ukierunkowane są na poprawę gibkości układu mięśniowo powięziowego i fizjologiczną ruchomość stawów.
W prowadzonych ćwiczenia relaksacyjno-oddechowych uczymy i doskonalimy poprawne wykonywanie ćwiczeń oddechowych, nacelowanych na prawidłową pracę przepony rytmu oddechowego, poprawę ruchomości klatki piersiowej, korektę postawy.
Ćwiczenia zdrowy kręgosłup. W programie ćwiczeń doskonalimy pracę struktur odpowiedzialnych za stabilizację głęboką: min. mięśnie tzw. „core”, mięśnie głębokie, a w razie potrzeby ćwiczenia rozluźniające napięcie struktur ze wzmożonym tonusem. Pozwalają one zwiększyć stabilność osłabionych struktur mięśniowych, poprawić funkcję kręgosłupa oraz wspierać prawidłową postawę.
W pracowni usprawniania ruchowego posiadamy także nowoczesny sprzęt rehabilitacyjno-treningowy: cykloergometry pionowe lub poziome, „orbitreki”, bieżnie, platformy balansowe, które mogą stanowić doskonałą formę wspomagania ćwiczeń.
Red. Agnieszka Ursel